19 Lis 2018

Black Friday — skąd się wzięło zakupowe szaleństwo?

Black Friday, w Polsce znany także pod nazwą Czarny Piątek, to dzień, w którym sklepy obniżają ceny swoich produktów i kuszą klientów promocjami, rozpoczynając tym samym przedświąteczne zakupowe szaleństwo, trwające aż do Wigilii Bożego Narodzenia. Black Friday ma swoje korzenie w kulturze amerykańskiej i przypada na piątek po Święcie Dziękczynienia.

Skąd wziął się Black Friday?

Jest wiele historii, mających tłumaczyć pochodzenie nazwy Czarnego Piątku. Jedna z nich mowi, że dzień ten ma upamiętniać rzeź Indian, jaką w 1621 roku dzięki podstępowi przeprowadzili kolonizatorzy. Indianie obchodzą wtedy Dzień Żałoby, a Amerykanie (i nie tylko) polują na promocje.

Inne, nowsze źródła podają, że jest to czarny dzień dla pracodawców, ponieważ w Stanach Zjednoczonych każdego roku właśnie tego dnia najwięcej pracowników daje wypowiedzenie, aby przedłużyć sobie wolne po Święcie Dziękczynienia i wykorzystać ten czas na szukanie nowej pracy.

Kolejna teoria mówi, że jako pierwsi termin ten wykorzystali amerykańscy funkcjonariusze, opisując ogromne korki powstałe w okolicach sklepów i centrów handlowych. Dzisiaj, z własnego doświadczenia, większość z nas prawdopodobnie może przyznać, że właśnie to wytłumaczenie pochodzenia terminu Black Friday wydaje się najbardziej prawdopodobne.

Black Friday — co to za zwyczaj?

Zwyczaj obdarowywania bliskich prezentami na święta znany jest od stuleci. W wyniku rozwoju konsumpcyjnego stylu życia, zaczęliśmy kupować coraz więcej coraz droższych rzeczy. Sklepy, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów, postanowiły w sezonie przedświątecznym jeszcze bardziej zachęcić ich do zakupów, oferując rabaty.

Czarny Piątek, przypadający dzień po Święcie Dziękczynienia oraz prawie miesiąc przed Bożym Narodzeniem już wiele lat temu stał się oficjalnym rozpoczęciem przedświątecznego szaleństwa zakupów. Tego dnia sprzedawcy oferują swoim klientom zniżki na sprzedawane towary, jednak nie jest to jedyny dzień przecen, a jedynie moment, w którym sklepy startują z akcjami promocyjnymi.

Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w innych krajach, przejmujących amerykańskie święto wyprzedaży, największym powodzeniem cieszą się elektromarkety, które też udzielają swoim klientom najwyższych rabatów. W „zabawie” z roku na rok bierze udział coraz więcej sklepów, a w wielu z nich Black Friday zmienia się w Black Weekend, a nawet Black Week. Sklepy, dając swoim klientom więcej czasu na zakupy, chcą nakłonić ich, aby kupili jak najwięcej.

Black Friday Bluestilo.com

Oczywiście wyprzedaże z okazji Black Friday w większości przypadków są doskonałą okazją, aby zaopatrzyć się w potrzebne rzeczy i przygotować prezenty świąteczne dla bliskich, trochę przy tym oszczędzając.

©2020 Silesia Jeans - All Rights Reserved.