13 Lis 2017

Czytanie z metki jak wróżenie z fusów

Mówiąc, że coś nas gryzie z całym przekonaniem na 50% jest to metka z naszego ubrania. Chcąc uprzykrzyć nam konsumentom żywot, producenci na złość z premedytacją doszywają do ubrań metki. Im większa metka, tym większy ubaw, a najlepiej doszyć dwie. Jedna koniecznie musi być bardzo długa i kilku stronnicowa, a z kolei druga zwykle jest mała i wykonana ze specjalnego „drapiącego” materiału. Niech noszą i wściekają się, a co! Wygląda na to, że czołowi producenci dżinsów na świecie zmówili się przeciwko nam klientom. Często od razu odcinamy metki w obawie, że będą nam przeszkadzać, jednak nie róbmy tego pochopnie. Jeżeli bezwzględnie musimy usunąć metkę, to schowajmy ją gdzieś, aby w razie potrzeby móc powrócić do informacji w niej zawartych.

Oczywiście, że każda szanująca się marka zajmująca sie odzieżą dżinsową zamieszcza na swoich ubraniach metki. Wszyscy bez wyjątku: Tommy Hilfiger Denim, Pepe Jeans, Levi’s, Lee, Wrangler, LTB, Mustang, Big Star każdą parę zdobią co najmniej dwie metki, a w zasadzie trzy. Pierwszą rzucająca się w oczy jeszcze przed założeniem spodni w przymierzalni salonu jest metka papierowa przyszyta do pasa spodni. Jej zadaniem jest zachowanie porządku i kolejności zgodnej z rozmiarami. W salonie z odzieżą dżinsową, pośród setek par spodni, papierowa zewnętrzna metka jest bardzo ceniona (na tym nasza konsumencka sympatia do metek się kończy…). Papierowa naszywka zawsze informuje o szerokości pasa i długości nogawki  – jednak z tym pomoże nam doradca w salonie.

Metki wszyte wewnątrz ubrania mają inny cel. Mniejsza, zlokalizowana zwykle przy wewnętrznym brzegu spodni od strony pleców, przypomina o marce odzieży. Czasami, oprócz loga jest informacja o rozmiarze, który nosimy. Dokonując kolejnego zakupu łatwiej ustalić jakie spodnie nosimy obecnie (W przypadku marek takich jak Levi’s, czy Lee dodatkowym ułatwieniem jest wprowadzenie nazw własnych produktów, tak jak np.: spodnie dżinsowe Scarlett lub numeracji modeli: Levi’s 501). Metki, które mamy w pasie spodni lub na karku mogą „drapać” nas najbardziej. Skóra w tych miejscach jest bardzo unerwiona, a metki faktycznie kiedyś robiono je ze sztywnego materiału. Obecnie producenci odchodzą o tych praktyk używając metek z bawełny.

Jak czytać symbole prania?

Przechodzimy do najważniejszej metki – z symbolami prania. O praniu i konserwacji możecie przeczytać więcej tutaj. Żartobliwie mówią: „jeżeli nie wiesz jak zająć się praniem konkretnej rzeczy przekaż ją swojej Mamie, będzie wiedziała co zrobić”. Święta prawda, ale po tym artykule każdy doskonale poradzi sobie z odczytaniem metek. Zanim włożymy ubrania do bębna pralki, warto sprawdzić, która odzież wymaga prania chemicznego. Informuje nas o tym symbol P – drukowana litera P wewnątrz kółka. Odzież z tym znakiem zanosimy do czyszczenia chemicznego i na tym nasz udział się kończy. Symbol ten nie dotyczy dżinsów, chociaż warto jest sprawdzić metkę przed praniem każdego nietypowego modelu.

Objaśnienie legendy dżinsowych metek

1. Segregujemy ubrania kolorami (jasne do jasnych, ciemne do ciemnych), jednocześnie sprawdzając na metce rekomendowaną temperaturę prania. Za temperaturę odpowiada ikonka miski z wodą, w której wewnątrz napisana jest maksymalna wartość temperatury, w której możemy uprać daną rzecz. Stosując wyższą temperaturę, tkanina może ulec zniszczeniu lub zniekształceniu. Wyjątkowo delikatne tkaniny na swoich metkach mogą mieć symbol prania z dodatkowym podkreśleniem, co sugeruje nastawienie programu dla tkanin delikatnych. Symbol ręki na metce zaleca wyłącznie pranie ręczne.
2. Silne zabrudzenia lepiej zaprać w rękach. Kiedy na metce zobaczymy symbol przekreślonego trójkąta, oznacza to, że nie możemy zastosować odplamiacza lub wybielaczy zawierających chlor – w przypadku dżinsów jest to niezwykle ważne, ponieważ chcemy chronić ich barwnik.
3. Dżins nie lubi wysokich temperatur, a skoro prasowanie go zwykle jest niedozwolone (symbol przekreślonego żelazka) to suszenie odzieży dżinsowej w suszarkach bębnowych tym bardziej. Wskazuje na to symbol przekreślonego kwadratu z kołem w środku (kwadrat z kołem w środku – to suszarka bębnowa).

Metka z „legendą prania” jest bardzo długa, ponieważ zgodnie z przepisami prawa informacje na niej zawarte muszą być zrozumiałe dla wszystkich. Panuje tu taka sama zasada, jak w przypadku instrukcji obsługi, które również muszą być napisane w kilku językach. Dociekliwi, oprócz zasad konserwacji, mogą dowiedzieć się z metki szczegółowego składu swojej odzieży, a także poznać kraj w którym została uszyta. Podsumowując, jeżeli przyswoimy zasady dbania o odzież dżinsową, to metki nie są nam potrzebne. Na najtrudniejsze pytania związane z dżinsami odpowiedzą doradcy w salonie Silesia Jeans (na pozostałe pytania odpowie MAMA :))

©2021 Silesia Jeans - All Rights Reserved.