08 Kwi 2019

Jak prać spodnie jeansowe? Prezes marki Levi’s radzi

Kilka dni temu świat obiegła informacja, że prezes marki Levi’s, Chip Bergh, nie pierze swoich spodni jeansowych. Wiele osób zarzuciło mu brak higieny, jednak mało kto wie, że Bergh ma rację — jeansów nie powinno się prać. Jak więc o nie dbać?

Zakazu prania spodni jeansowych (oraz denimowych kurtek czy koszul) powinni przestrzegać przede wszystkim właściciele ubrań z raw denimu, czyli „surowego” jeansu. Charakteryzuje się on tym, że już podczas procesu produkcji rezygnuje się z prania oraz tworzenia przetarć na spodniach — dzięki temu są twarde i sztywne, a do tego mają ciemny kolor indygo.

Levis Engineered Jeans

Kolekcja Levis Engineered Jeans w ciemnym kolorze indygo

Nie od dziś wiadomo, że w wyniku prania denimu, szczególnie w wysokich temperaturach, materiał traci swoje właściwości oraz kolor. Producenci odzieży jeansowej zalecają w ogóle nie prać spodni i kurtek przynajmniej przez pierwsze pół roku. W tym czasie ubranie dopasowuje się do ciała swojego właściciela, a materiał nabywa niepowtarzalne zgięcia w miejscach, które wycierają się na skutek codziennego użytkowania.

Wrangler Icons Spodnie Jeansowe Męskie 11MWZ

Wrangler Icons 11MWZ — spodnie jeansowe wyglądające, jak po roku normalnego użytkowania

O krok dalej poszedł Chip Bergh, pełniący od 2011 roku funkcję prezesa marki Levi’s. Twierdzi on, że od 10 lat nie prał swojej ulubionej pary jeansów Levi’s 501. Drobne zabrudzenia usuwa ręcznie, delikatnie pocierając spodnie gąbką z niewielką ilością detergentu.

Popularną alternatywą dla prania spodni jeansowych oraz sposobem na utrzymanie świeżości jeansów i pozbycia się z nich nieprzyjemnych zapachów jest włożenie ich na kilka godzin do zamrażalnika lub po prostu wietrzenie na świeżym powietrzu. Naukowcy z University of Alberta ustalili, że to zupełnie wystarczy, a spodnie nieprane przez ponad rok mają na sobie dokładnie tyle samo bakterii, co prane regularnie.

Rezygnacja z prania jeansowych ubrań jest też dobrym pomysłem, aby oszczędzić wodę. Marka Levi’s od 2012 roku bierze udział w kampanii „WaterLess” — od tego czasu zaoszczędziła około 170 milionów litrów wody podczas produkcji swoich spodni. My, jako ich użytkownicy, możemy wesprzeć inicjatywę, piorąc swoje spodnie rzadziej, jednocześnie gwarantując im dłuższe życie i dobry wygląd.

  • WYPRZEDA do 50 TRWA odwied nas stacjonarnie lub online na
  • Piatek weekendu poczatek Jakie macie plany?
  • Akcesoria s nieodcznym elementem kadej stylizacji Zobacz propozycje marki Levis
  • Wyra swj styl z mark Levis Tshirt czy bluza z
  • Jeli szukasz nowych elementw garderoby sprawd mark Mustang 30
  • Baleriny sandaki i klapki s podstaw letnich stylizacji! Sprawd ktre
 • ©2020 Silesia Jeans - All Rights Reserved.