19 Lis 2019

Kurtka jeansowa na zimę — sherpa

Czy kurtka jeansowa może być ciepła? Czy nadaje się na zimę? Możliwe jest chodzić w niej nawet w mrozy i nie zmarznąć bez zakładania pod spód kilku warstw ciepłych ubrań? Te pytania zaprzątają głowę fanom denimu, a my mamy na nie krótką odpowiedź: sherpa.

Kultowa kurtka zimowa marki Levi’s Sherpa Trucker powstała już w latach 60. ubiegłego wieku, a dzisiaj wraca do łask. Materiał wykorzystany do produkcji tego modelu — nazywany właśnie sherpa — w dotyku przypomina wełnę. Jest ciepły i puszysty, do tego świetnie odprowadza wilgoć.

Nazwa Sherpa, oprócz modelu kurtki Levi’s Sherpa Trucker oraz materiału użytego do jej stworzenia, oznacza także żyjących w południowej części Himalajów Tybetańczyków, słynących z niesienia pomocy wspinaczom górskim. W ich języku „sherpa” znaczy „wschodni”, w naszym kojarzy się z wysokogórskim tragarzem lub, żartobliwie, osobom od „brudnej roboty”.

Początkowo nosili ją przede wszystkim drwale i kierowcy ciężarówek, którzy doceniali jej ciepło, wygodę i łatwość czyszczenia. Z czasem Levi’s Sherpa Trucker doczekała się także damskiej wersji, a dziś noszą ją niemal wszyscy.

Kurtka Jeansowa Zimowa Sherpa Levi's

Sherpa, w połączeniu z bluzą, może utrzymać ciepło nawet przy -8 st. C. Jest doskonałym izolatorem i utrzymuje temperaturę bez dodawania objętości. Chociaż na pierwszy rzut oka może budzić to wątpliwości, jest stosunkowo lekka. Dobrze odprowadza wilgoć i szybko schnie, a w razie zabrudzenia wystarczy jej szybkie pranie w pralce.

A Ty masz już swój model tej ponadczasowej kurtki Levi’s?

Kurtka Jeansowa Zimowa Sherpa Levi's

©2021 Silesia Jeans - All Rights Reserved.