07 Lis 2018

Jak nosić… kurtkę jeansową

Kurtka jeansowa ma prawie tak długą historię, jak denimowe spodnie. Początkowo była elementem odzieży roboczej między innymi poszukiwaczy złota. Pierwsze kurtki jeansowe wyglądem przypominały raczej długie koszule i zostały stworzone przez marki Levi’s (w 1905 roku) oraz Lee (w 1925).

Jeansowa katana w takiej postaci, jaką znamy dziś — dopasowana, z dwoma kieszeniami zapinanymi na guziki — powstała nieco później, również wyprodukowana przez markę Lee. Pierwowzorem był model 101J, który inne marki chętnie kopiowały.

Początkowo kurtki jeansowe były codziennym strojem farmerów, a w latach 60. ten element ubioru trafił do wielu hollywoodzkich filmów we właśnie takiej roli, gdzie noszona była ze spodniami jeansowymi i kowbojkami.

Czasy świetności kurtki jeansowej mijały, a klasyczna katana co jakiś czas wracały do łask, ale nie na długo. Dopiero w XXI powróciła z hukiem, a trendsetterzy zaczęli nosić ją zarówno w outfitach w klimacie retro, nawiązując do przeszłości denimowego okrycia, jak i w zupełnie nowym stylu, tworząc z jej pomocą nieszablonowe, modne zestawy.

Total Denim Look

Total Denim Look nawiązuje do czasów, gdy farmerzy nosili jeansowe kurtki do spodni z tego samego materiału. Przykładowe stylizacje mogliście zobaczyć już w tekście o tym, jak nosić spodnie jeansowe, ale tym razem również mamy dla Was garść inspiracji.

Jeansowy Total Look — Spodnie Jeansowe Tommy Jeans i Kurtka Jeansowa Levi's

Natalia Siwiec w jeansowym total looku, źródło zdjęcia: http://bit.ly/2yVsinQ

Kurtka Jeansowa Damska Levi's

Jeansowy total look w wykonaniu Khloe Kardashian, źródło: http://bit.ly/2zy9R8c

Kobieco i elegancko

Wbrew pozorom, jeansowa katana świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie zarówno lekkich, dziewczęcych stylizacji, jak i półeleganckich outfitów. Można połączyć ją ze zwiewną sukienką swojej ulubionej długości, lub białą koszulą i elegancką spódnicą. Denimowa kurtka doda kobiecym stylizacjom nieco pazura.

Damska Kurtka Jeansowa Wragler

Emme Roberts w letniej sukience i kurtce z naszywkami, źródło: http://bit.ly/2zy9R8c

Damska Kurtka Jeansowa Levi's

Jessica Alba w zwiewnej sukience i kurtce jeansowej, źródło: http://bit.ly/2OuBPqQ

Kurtka Jeansowa Damska Levi's

Miranda Kerr w lelganckiej stylizacji dopełnionej kurtką jeansową, źródło: http://bit.ly/2yYUxBR

Nie tylko latem!

Jeansowe katany kojarzą się raczej z chłodnym okryciem — zwykle nie mają podszewki, a występujące na nich przetarcia tym bardziej nie sprzyjają niskim temperaturom. Na szczęście denimowe marki wychodzą naprzeciw wymaganiom klientów i proponują również zimowe wersje kurtek jeansowych. Hitem tego sezonu jest Sherpa, czyli ciepła i modna kurtka ocieplana kożuchem.

Damska Kurtka Jeansowa Sherpa Lee

Kate Bosworth w codziennej stylizacji z ocieplaną kurtką jeansową, źródło: http://bit.ly/2yYUxBR

Damska Kurtka Jeansowa Sherpa Levi's

Diane Kruger w ocieplanej kurtce jeansowej Sherpa, źródło: http://bit.ly/2zAnbbZ

 

Kurtki Jeansowe Bluestilo.com

©2020 Silesia Jeans - All Rights Reserved.