28 sty 2020

Lee i Wrangler — ekologiczne metody produkcji denimu

Coraz więcej marek przykłada wagę do tego, aby produkcja ich odzieży odbywała się z poszanowaniem środowiska. Chociaż większość z nich korzysta z ekologicznych materiałów i przykłada dużą wagę do oszczędzania wody, zdecydowanie marki Lee i Wrangler przodują we wprowadzaniu ekologicznych inicjatyw, szczególnie w ostatnich sezonach.

Już w ubiegłym roku, przy okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, opowiadaliśmy Wam na blogu o tym, jak denimowe marki dbają o środowisko, wtedy jednak główną rolę odegrały marki Levi’s i Pepe Jeans. Jeśli robicie zakupy w naszym sklepie internetowym Bluestilo.com, na pewno mieliście okazję zorientować się już, że niektóre marki, na przykład Jack & Jones, Tommy Jeans i Tommy Hilfiger są partnerami w programie „Better Cotton Initiative”, którego celem jest ochrona środowiska poprzez, między innymi, poprawę warunków życia i rozwoju gospodarczego na terenach produkcji bawełny oraz zmniejszenie negatywnego wpływu jej produkcji na planetę.

Dzisiaj jednak chcielibyśmy skupić się na markach Lee i Wrangler, które zeszłego lata wprowadziły innowacyjnych, ekologicznych technologii.

Zacznijmy od marki Lee, która do produkcji swojej odzieży wykorzystuję bawełnę pochodzącą z recyklingu z używanej odzieży, a także ekologiczne zamienniki bawełny. Marka nie tylko odzież, ale także jej detale — guziki, nity czy naszywki — tworzy ze szczególnym poszanowaniem środowiska.  Ponad to, tkaniny, z których tworzy się denimową odzież, farbowane są ekologicznymi metodami, w których środki chemiczne zastępuje się naturalnymi zamiennikami.

Oprócz samego procesu produkcji, Lee stawia nacisk także na wykorzystanie ekologicznych rozwiązań podczas jej wykańczania. Do nadawania spodniom, kurtkom i koszulom denimowym charakterystycznych cieniowań i przetarć używany jest między innymi laser, dzięki któremu nie ma potrzeby stosowania do tych zabiegów środków chemicznych.

Lee Jesień Zima 2019

Równie dobrze z dbaniem o środowisko radzi sobie Wrangler. Marka opracowała ekologiczną metodę farbowania denimu pianą, dzięki której można zredukować zużycie wody i produkcję ścieków o 100%, a także zmniejszyć zużycie energii i wytwarzanie odpadów o 60%. Metoda ta nazwana została Indigood i używa się jej między innymi do nadawania odpowiedniego koloru spodnim jeansowym, koszulom i kurtkom z kolekcji Wrangler ICONS.

Wrangler ICONS

Wrangler, podobnie jak Lee, także używa do produkcji odzieży materiałów z recyklingu, między innymi odzyskanej z używanej odzieży bawełny, a także przetworzony elastan, który posiada certyfikat maksymalnej rozciągliwości i wysokiej wydajności. Oprócz tego marka stosuje ekologiczne technologie takie, jak ozonowanie czy laser. Pierwsze ma za zadanie ograniczenie zużycia wody i energii, a także produkcję ścieków, ponieważ jest alternatywą dla prania w wodzie i wybielaczach. Drugie natomiast pomaga uzyskać efekt sprania bez użycia chemikaliów.

Nasza planeta z roku na rok jest w coraz gorszym stanie, dlatego powinniśmy włożyć całą swoją energię w jej ochronę. Możemy robić to samodzielnie, oszczędzając wodę, segregując śmieci czy ograniczając zużycie niepotrzebnego plastiku w naszych domach, jednak aby walka o środowisko była jeszcze bardziej skuteczna, warto wspierać również inicjatywy odzieżowych gigantów, które poprzez swoją pracę i to, jak ją wykonują, mają realny wpływ na środowisko.

©2024 Silesia Jeans - All Rights Reserved.