06 Lis 2017

O konserwacji dżinsów

Pranie jeansu

Dżinsów nie pierzemy! Jak więc powinna wyglądać konserwacja dżinsów?

Tak bardzo kochamy dżinsy, ponieważ między „nami” wytwarza się relacja – etap poznania, dopasowania do siebie, a nawet troska. Materiał ten noszony jest przez cały rok. To dzięki jeansom kobiety zaczęły chętniej i częściej zakładać spodnie niż spódnice. Do dżinsów pasują, adidasy, szpilki, kalosze, bluza sportowa, marynarka, a możliwych kombinacji jest o wiele więcej. Ubrania, które nosimy częściej brudzą się o wiele szybciej niż te, które wiszą w szafie i czekają na jedną okazję w roku. Analogicznie wypadało by je częściej prać, a przynajmniej porządnie odświeżać. Wycieramy  o spodnie dłonie, siadamy na ławkach, murkach, opieramy się o ściany… Przecież to oczywiste – spodnie się zbrudzą, lądują do pralki i po temacie. Traktujemy tak większość ubrań, wyszczególniając te wełniane i wyjątkowo delikatne, o których wiemy, że wymagają specjalnej opieki.

Levis 501

Levi’s „501 Skinny” Side By Side

Pielęgnacja dżinsu w kilku krokach

  1. Nowe dżinsy – od razu zakładać i nosić!

Ci, którzy mają w zwyczaju prać nowe, nie noszone ubrania nie są chorobliwymi wrażliwcami. W 75% ubrania w polskich sklepach muszą pokonać pół świata, aby trafić do naszej szafy. Co oczywiście nie oznacza, że ubrania, które mierzymy w sklepie są zabrudzone! Warto jednak po zakupie je odświeżyć. Kupując nową parę prawdziwych dżinsów (na przykład Levi’s 501 – prawdziwy klasyk!) postępujemy dokładnie odwrotnie. Dżinsy maja ułożyć się na ciele, dopasować do naszej budowy, stylu chodzenia, siedzenia. Przynajmniej pierwsze tygodnie powinniśmy nosić je, aby zapamiętały nasze ruchy. Dlatego dżins jest tak uwielbiany, ponieważ nawet nie wiemy kiedy on „słucha” naszych potrzeb i daje nam swobodę ruchu. Okres tej „adaptacji” do naszej dynamiki i budowy ciała powinien trwać od kilku tygodni, nawet do kilku miesięcy. Dla ochrony cennego koloru dżinsowych spodni, dobrze jest namoczyć je w wodzie z odrobiną octu. Zapobiegniemy nadmiernemu uwalnianiu się pigmentu indygo (Warto zwrócić szczególną uwagę na kolor zwłaszcza w przypadku bardzo ciemnych dżinsów takich jak Wrangler Greensboro Blue Moon zdj. poniżej).

Wrangler Greensboro

Wrangler „Greensboro”Blue Moon

  1. Nie prać? – zamrażać!

Ortodoksyjni fani dżinsu powiedzą, że nie wolno ich prać w ogóle. Dżinsy najlepiej jest mrozić. Tak, mrozić. „Znoszone” spodnie pakujemy do foliowego worka, a następnie zamykamy w zamrażalniku na dobre kilka godzin. Niska temperatura bardzo dobrze wpływa na włókna tkaniny oraz zabija wszelkie bakterie i drobnoustroje, a nawet eliminuje zapachy. Rozmrożone spodnie po takiej „hibernacji” są jak nowe. Czasami jednak bliskie spotkanie z kałużą błota zmusza nas do zamoczenia spodni i użycia detergentu, żeby pozbyć się plam.

  1. A jak już prać to świadomie…

Jeżeli już naprawdę musisz to pierz umiejętnie. Zaleca się stosowanie płynu do prania czarnych ubrań chroniących pigment indygo, koniecznie bez płynu do zmiękczania tkanin, który narusza sztywna strukturę włókien dżinsu. Dżins pierzemy zawsze na lewej stronie, suwak i guziki muszą być zamknięte, a kieszenie opróżnione. Wybieramy program z niską temperaturą, małą ilością obrotów i bezwzględnie bez opcji suszenia!

  1. Dżinsy nie cierpią wysokiej temperatury

30-40 stopni to maksymalna temperatura prania. Cieplejsza woda może doprowadzić do nieplanowanej sanforyzacji.  Zanim dżinsowe spodnie trafią na wieszak salonu sprzedaży, poddawane są wielu procesom. Jednym z nich jest właśnie sanforyzacja, czyli kurczenie włókien, przygotowujące tkaninę do długiego jej użytkowania. Wyciągając wilgotne spodnie z pralki dobrze jest je w rękach rozprostować i suszyć na płasko. W ostateczności klamerki można przypiąć w pasie. Unikniemy niechcianych zagnieceń w których pod postacią widocznych jaśniejszych śladów uwidoczni się przemieszczający się pigment. Rozwieszenie spodni „na słońcu” również spowoduje blaknięcie koloru. Temperatura nie bez znaczenia jest również w przypadku prasowania. Dżinsy nie lubią być prasowane. Tym bardziej jeżeli ktoś robi to na „prawej stronie”. Materiał zaczyna się wtedy błyszczeć i sieci linii szycia uwidaczniają się. Po takim agresywnym prasowaniu, nawet delikatne pranie nie przywróci tkaninie pierwotnego wyglądu.

Pielęgnacja dżinsów tylko pozornie wygląda na skomplikowaną. Zasady są banalnie proste, wystarczy przełamać się i spróbować chociaż raz je zamrozić 🙂 Jeżeli nie wierzysz, osobiście zapytaj doradców w salonach Silesia Jeans!

Zobacz dżinsy zawierające najwięcej barwnika:

Lee Scarlett Conifer BlackMustang Perfect ShapeLee Daren Bright Blue Wrangler Greensboro Blend InLevis 501 Side By Side

©2021 Silesia Jeans - All Rights Reserved.