30 wrz. 2017

Prawda o denimie

Wyraz „denim” bardzo często pojawia się obok nazwy marki. Dlaczego? Co konkretnie oznacza? Czy ma to znaczenie dla klienta?

Co to jest denim?

Denim to nazwa tkaniny z której szyje się spodnie, znane przez nas jako jeansy. Tkanina denim, czyli skręcona przędza bawełniana tkana w splocie skośnym. Genezą słowa denim jest francuskie miasto Nîmes (de Nîmes czyli „z Nimes” skrót od określenia serży „serge de Nîmes”) w którym znajdowała sie fabryka tej tkaniny. To całkowicie naturalny materiał, który cechuje ogromna odporność na zniszczenia. O jego wspaniałych właściwościach jako pierwsi przekonali sie marynarze. Robocze spodnie szyte dla nich były barwione naturalnym barwikiem Indygo, który nadaje ciemnoniebieski kolor (niebieski barwnik, bo morze jest niebieskie, czy to znaczy, że strażacy dostaliby czerwone:)?). Marynarze eksploatowali jeansy w ciężkich warunkach, gdzie zarówno słona morska woda, wilgoć i niskie temperatury nie wpłynęły na uszkodzenie tkaniny. Brudne spodnie, marynarze zanurzali w wodzie i dryfujące w sieci, ciągnęli za statkiem. Sól wypłukiwała zabrudzenia ze spodni oraz niebieski barwnik do białości. Nazwy denim i jeans są czasami używane zamiennie, ponieważ jeans to materiał podobny do denimu, ale jednak nieco mniej trwały. Pewne źródła podają, że jeans pierwotnie był wytwarzany w XV wieku we Włoszech. Nazwa jeans pochodzi od sformułowania „bleu de Genes, czyli błękit z Genui.

Denim „ruszył” w świat

Wieść o tekstylnym objawieniu szybko rozeszła się po świecie. W Indiach również szyto je dla marynarzy, a stamtąd trafiły do Europy, gdzie nosili je robotnicy i górnicy. W końcu w XVII i XVII wieku z Anglii materiał został importowany przez amerykańskich osadników i to właśnie w Stanach Zjednoczonych jeans stał się największą potęgą, a zarazem amerykańską specjalnością. Levi Strauss i Jacob Davis uważani są za „ojców” amerykańskich jeansów, ponieważ oni jako pierwsi ingerowali w strukturę materiału poszukując idealnego połączenia, które nie byłoby alternatywą dla odzieży roboczej, ale linią wyjątkowej odzieży dedykowanej dla całego społeczeństwa. Pierwszy materiał denimowy był połączeniem wełny i jedwabiu – co znacząco wpływało na wytrzymałość i cenę odzieży. Wspólnicy postanowili zmienić dostawcę bawełny z Europy na plantację bawełny ze Stanów Zjednoczonych. Posunięcie pozwoliło zaoszczędzić wydatki i zachować cenną funkcjonalność tkaniny. Rozwój jeansów w Stanach idealnie dopasował się do ówczesnych wydarzeń na Dzikim Zachodzie, wśród kowboi i poszukiwaczy złota. Przemysł filmowy zadbał o to, aby jeansy noszone przez kowbojów zapadły nam w pamięć (nie ma westernów bez kowboi w jeansach, z czerwoną apaszką i brązowym skórzanym kapeluszem – jeżeli tacy są to z pewnością nie jest to western !!!) Dzięki temu, ludzie pragnęli być jak Henry Fonda czy John Wayne, spodnie z jeansu stały się ważną częścią kultury i wtedy w 1873r. ruszyła produkcja jeansów do użytku codziennego na skalę masową. Spodnie z denimu, były zszywane pomarańczową nicią, a miejsca „używane” najczęściej były wzmacniane miedzianymi nitami, co praktykowane jest do dziś. Obecnie, aby nadać jeansom kolor stosuje się barwniki siarkowe, a cały urok tej tkaniny pojawia się z czasem, poprzez jej regularne noszenie. Materiał stopniowo wyciera się i blaknie, nadając szlachetny unikatowy charakter.

 

Masz wątpliwości? Pytaj!

Spodnie jeansowe, które znamy teraz również cechuje ogromna wytrzymałość. Wybierając producenta spodni, na metce których pojawia się napis denim (Tommy Hilfiger Denim, Lee, Wrangler, Levi’s) możemy mieć pewność, że produkt będzie dobrej jakości. Wszelkie wątpliwości powinien rozwiać sprzedawca, udzielając informacji o splocie bawełny lub o ewentualnych domieszkach. Nie bójcie się zadawać pytań w sklepie. Im więcej wskazówek udzielimy sprzedawcy, tym większa szansa na dobranie idealnego modelu jeansów.

©2021 Silesia Jeans - All Rights Reserved.