21 sty 2020

Wielki Denimowy Słownik cz. 4

Nasz Denimowy Słownik cieszy się dużą popularnością wśród klientów i czytelników bloga, dlatego czym prędzej wracamy z kolejną częścią. Przed nami jeszcze wiele pojęć do wyjaśnienia, a dzisiaj opowiemy Wam między innymi nieco o fasonach i rozmiarach.

Naszywka

Chociaż dla niektórych pierwsze skojarzenie z naszywką to aplikacja lub naprasowanka, która ozdabia denimową kurtkę czy szorty, dla nas to słowo ma trochę inne znaczenie. Większość marek umieszcza na swoich spodniach i katanach naszywki z logo, często skórzane. W kurtkach ich miejsce jest na kieszeni na piersi — w przypadku małych naszywek — oraz na dole kurtki, na wysokości pasa, jeśli chodzi o te większe. W spodniach duże naszywki z logo znajdują się w pasie, pomiędzy szlufkami, a małe — na tylnych kieszeniach.

Spodnie Męskie Levi's Batwing

Nity

Kolejnym elementem znanym doskonale ze spodni jeansowych są nity, które wzmacniają jeansy i zapobiegają rozdarciu szwów. Dawniej używano odstających nitów, które w czasach, kiedy odzież denimową tworzono z myślą o kowbojach, były bardzo niepraktyczne, ponieważ rysowały siodło.

Później, kiedy spodnie jeansowe stały się powszechne, okazało się, że odstające nity mogą uszkodzić również meble czy tapicerkę samochodową. Wtedy właśnie marka Wrangler wyszła na przeciw potrzebom klientów, tworząc jeansy z płaskimi nitami. Dzisiaj zdecydowana większość spodni różnych marek może pochwalić się wykorzystaniem tego rozwiązania, które jest nie tylko bardziej praktyczne, ale i wygodne.

Outfit

Słowo to jest często używane przez twórców internetowych (tak, również przez nas), jednak co takiego właściwie oznacza? Otóż outfit to nic innego, jak stylizacja, zestaw. Używając tego określenia, mamy na myśli wszystkie ubrania, jakie ktoś ma na sobie.

Levi's Wiosna Lato 2020

Oversize

Kolejne angielskie słówko, którego używamy z zamiłowaniem na naszym blogu oraz w sklepie internetowym Bluestilo.com to oversize, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „nad rozmiar”. W rzeczywistości oversize to luźny krój, który sprawia wrażenie, jakby nosząca go osoba miała na sobie za duże ubranie.

Odzież Jeansowa Levi's

Fason ten, modny na przełomie lat 80. i 90. XX wieku już kilka sezonów temu wrócił do łask. Dawniej cieszył się popularnością szczególnie wśród przedstawicieli subkultury hip-hop, dziś noszą go wszyscy. Aby nie przesadzić z efektem zbyt luźnych ubrań, warto górę w stylu oversize połączyć z dopasowanym dołem, lub odwrotnie.

Parka

Chociaż pogoda na to nie wskazuje, sezon zimowy w pełni, ale jego nieodłącznym elementem od wielu dziesięcioleci jest parka. Jej nazwa po rosyjsku oznacza „płaszcz z futra renifera”, jednak w rzeczywistości do długa, ocieplana kurtka z dużym, obszytym futrem kapturem. Często ma ściągacz lub sznurek w pasie.

Kurtka Zimowa Parka Męska Jack & Jones Bluestilo.comKurtka Zimowa Parka Męska Jack & Jones Bluestilo.comKurtka Zimowa Parka Męska Jack & Jones Bluestilo.com
Kurtka Zimowa Męska Parka Levi's Bluestilo.comKurtka Zimowa Męska Parka Wrangler Bluestilo.comKurtka Zimowa Męska Parka Pepe Jeans Bluestilo.com
Kurtka Zimowa Damska Parka Mustang Bluestilo.comKurtka Zimowa Damska Parka Tommy Jeans Bluestilo.comKurtka Zimowa Damska Parka Wrangler Bluestilo.com

Pierwowzorem dobrze znanej nam parki były kurtki amerykańskich żołnierzy z czasów II Wojny Światowej, które z kolei tworzono, inspirując się odzieżą Eskimosów. Modele z grubej bawełny, ocieplane, o wygodnym i praktycznym kroju dobrze sprawdzały się nawet w trudnych warunkach, zapewniając amerykańskiej armii ciepło i komfort.

©2024 Silesia Jeans - All Rights Reserved.