20 maj 2020

#501Day — urodziny spodni jeansowych Levi’s 501

Ciężko w to uwierzyć, ale historia spodni jeansowych takich, jakie znamy dzisiaj zaczęła się dokładnie 147 lat temu! To właśnie 20 maja 1873 roku Levi Strauss i jego współpracownik, krawiec Jacob Davis, uzyskali patent na spodnie jeansowe z nitami i właśnie ten dzień uznawany jest za datę narodzin kultowego modelu jeansów Levi’s 501.

Chociaż marka Levi’s początkowo zajmowała się produkcją odzieży roboczej między innymi dla górników, to kultowe dziś modele męskich spodni jeansowych Levi’s szybko zdobyły popularność wśród muzyków, gwiazd kina oraz „zwyczajnych ludzi”, którzy pragnęli połączyć modny wygląd z wygodą. Początkowo w denimowych spodniach chodzili tylko panowie, jednak już w latach 30. XX wieku Levi’s stworzył pierwsze damskie modele.

Levi's Balloon Jeans

Wróćmy jednak do początków spodni jeansowych Levi’s 501, czyli do roku 1873. Wtedy właśnie kombinezony robocze zyskały nitowane kieszenie, a Strauss i Davis — patent. Jeansy z tamtych czasów miały szelki, tylną kieszeń tylko po prawej stronie, a na niej doskonale znany do dziś haft batwing w kształcie skrzydeł nietoperza, małą kieszonkę na zegarek oraz zapięcie na guziki, które było wtedy standardem i w modelu 501 występuje do dziś. W 1922, w związku z rosnącą popularnością pasków do spodni, marka Levi’s zastąpiła szelki szlufkami. Kilkanaście lat później, w 1936 roku na prawej tylnej kieszeni pojawiła się charakterystyczna czerwona wszywka Red Tab, która miała na celu odróżnienie oryginalnych spodni jeansowych Levi’s od podróbek.

Damskie Spodnie Jeansowe Levi's Balloon

Klasyczny model męskich spodni jeansowych Levi’s 501 niewiele zmienił się przez lata. Model charakteryzuje się prostą nogawką (chociaż coraz częściej pojawiają się także wersje z nogawką slim, nie wyparła ona jednak wersji straight), średnim stanem zapinanym na guziki oraz wykonaniem z twardego, trwałego denimu. Z czasem na rynku pojawiła się także damska wersja kultowych jeansów Levi’s 501. W 2013 roku, z okazji swoich 140 urodzin, spodnie doczekały się także zupełnie nowej odsłony non-denim, czyli materiałowej, w kilku wersjach kolorystycznych.

Chociaż moda zmienia się jak w kalejdoskopie, a marka Levi’s co sezon proponuje swoim klientom zupełnie nowe modele spodni jeansowych, model 501 stale pozostaje w sprzedaży, a zwolennicy klasycznego wyglądu i mocnego, trwałego denimu decydują się właśnie na niego.

Spodnie Jeansowe Levi's 501 #501Day

©2024 Silesia Jeans - All Rights Reserved.