10 Cze 2019

Jakie spodnie wybrać? Męskie modele jeansów w pigułce

Zeszłego lata na naszym blogu pojawił się poradnik dla panów „Jak dobrać spodnie do figury„. Tekst okazał się przydatny dla naszych czytelników i klientów, jednak aby jeszcze bardziej ułatwić Wam wybór odpowiednich spodni, postanowiliśmy stworzyć kontynuację. Tym razem porównamy męskie spodnie jeansowe różnych marek i podpowiemy Wam, które modele jeansów Levi’s, Lee i Wrangler są do siebie najbardziej podobne.

Męskie spodnie jeansowe — podstawowe kroje

Podstawowe kroje męskich spodni jeansowych są znane chyba każdemu. Wyróżniamy wśród nich:

  • relaxed — luźny model, który nie ogranicza ruchów i jest niezwykle komfortowy;
  • bootcut — model z regularną talią i nogawką rozszerzaną od kolana w dół;
  • regular — klasyczny fason z prostą nogawką, pasujący prawie do każdej męskiej sylwetki i prawie na każdą okazję;
  • tapered — ma regularną talię i nogawkę prostą w udach, która od kolana w dół lekko się zwęża;
  • slim — model, którego nogawka zwężana jest na całej długości;
  • skinny — obcisły, przylegający fason spodni, „druga skóra”.

Aby ułatwić klientom orientację w krojach spodni, duże denimowe marki zwykle oznaczają je liczbami (jak w przypadku marki Levi’s) lub nazwami (np. imionami, jak robi to marka Lee).

Męskie spodnie jeansowe — regular

Regularny fason spodni jest zdecydowanie najbardziej uniwersalny i lubiany przez mężczyzn. Każda denimowa marka, bez wyjątku, ma w asortymencie co najmniej jeden model spodni o takim kroju.

Jednym z najpopularniejszych modeli o tym kroju są kultowe męskie spodnie jeansowe Levi’s 501 — klasyczny model z regularnym stanem i prostą nogawką, z twardego, mało elastycznego denimu. Jedni go kochają, inni nienawidzą, tak czy inaczej nie można „pięćset jedynkom” odmówić klasy i stylu.

Spodnie Jeansowe Męskie Levi's 501Spodnie Jeansowe Męskie Levi's 501

Jeansy męskie Lee charakteryzujące się regularnym krojem, nazywane są Morton. W przeciwieństwie do marki Levi’s, która oznacza poszczególne modele spodni numerami, Lee nazywa je imionami. Morton ma prostą nogawkę i lekko podwyższony stan.

Spodnie Jeansowe Męskie Lee Morton

Kolejny model spodni jeansowych Lee z prostą nogawką to Daren. Od Mortona różni się między innymi regularnym stanem.

Spodnie Jeansowe Męskie Lee DarenSpodnie Jeansowe Męskie Lee Daren

Najpopularniejszy oraz najbardziej uniwersalny model męskich spodni jeansowych Wrangler wziął swoją nazwę od miasta, w którym znajduje się główna siedziba firmy. Chodzi oczywiście o Greensboro w Karolinie Północnej. Spodnie noszące to miano mają prostą nogawkę i regularny stan, dzięki czemu cieszą się popularnością wśród przeważającej części klientów.

Spodnie Jeansowe Męskie Wrangler GreensboroSpodnie Jeansowe Męskie Wrangler Greensboro

Kolejny model o prostej nogawce i średnim stanie to Texas, którego nazwa przywodzi na myśl stan w Stanach Zjednoczonych niezmiennie kojarzący się z kowbojami oraz robotnikami i górnikami, którzy byli przecież inspiracją dla denimowych marek podczas tworzenia pierwszych w historii spodni oraz kombinezonów z denimu.

Trzecim modelem jeansów Wrangler, którego nazwa nawiązuje do jednego ze stanów w USA jest Arizona. Spodnie te również posiadają prostą nogawkę i regularny stan, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w przypadku większości męskich sylwetek.

Męskie spodnie jeansowe — tapered i slim

Każda denimowa marka, oprócz klasycznych, uniwersalnych spodni, ma w ofercie także modele bardziej dopasowane. Trendy się zmieniają, nogawki stają się coraz węższe — czas skupić się właśnie na tych modelach.

Dla fanów modnych, lekko zwężanych spodni marka Levi’s przygotowała model 502. Spodnie te charakteryzują się regularnym stanem, nogawką prostą w udach i zwężaną od kolana w dół. Są doskonałą alternatywą dla klasycznych jeansów z prostą nogawką.

Spodnie Jeansowe Męskie Levi's 502Spodnie Jeansowe Męskie Levi's 502

Spróbujmy porównać z jeansami Levi’s 502 kolejny model — 512. Nazwa różni się tylko jedną cyfrą, a jakie są różnice w kroju? Spodnie jeansowe 512 mają niższy stan.

Spodnie Jeansowe Męskie Levi's 512Spodnie Jeansowe Męskie Levi's 512

Kolejny model powinien spodobać się panom lubiącym spodnie z nogawką zwężaną na całej długości, ale niebyt obcisłą. Mowa o Levi’s 511 czyli męskich spodniach jeansowych o kroju slim.

Spodnie Jeansowe Męskie Levi's 511Spodnie Jeansowe Męskie Levi's 511

W rodzinie jeansów Lee krojem tapered charakteryzuje się model Arvin. W spodniach tych nogawki są delikatnie zwężane poniżej kolana, podobnie jak w „pięćset dwójkach” oraz „pięćset dwunastkach” marki Levi’s.

Spodnie Jeansowe Męskie Lee ArvinSpodnie Jeansowe Męskie Lee Arvin

Kolejne modele spodni jeansowych Lee to slimowane Luke i Rider. Mają regularny stan oraz nogawki węższe, niż wspomniany wyżej Arvin.

Spodnie Jeansowe Męskie Lee LukeSpodnie Jeansowe Męskie Lee Luke
Spodnie Jeansowe Męskie Lee RiderSpodnie Jeansowe Męskie Lee Rider

Złotym środkiem pomiędzy uniwersalnymi spodniami z prostą nogawką, a modnymi opiętymi jeansami jest Wranglerowski Slider. Ma lekko zwężaną nogawkę typu tapered oraz wysoki stan.

Spodnie Jeansowe Męskie Wrangler SliderSpodnie Jeansowe Męskie Wrangler Slider

Kolejnym modelem z delikatnie zwężaną poniżej kolana nogawką jest Larston, którego cechą charakterystyczną jest niski stan, natomiast dla panów, którzy wolą spodnie slimowane mamy inną propozycję: model Spencer, o nogawce zwężanej na całej długości. Podobnie, jak Larston ma niski stan.

Spodnie Jeansowe Męskie Wrangler SpencerSpodnie Jeansowe Męskie Wrangler Spencer

Męskie spodnie jeansowe — skinny

Jeszcze jednym popularnym krojem męskich spodni jeansowych jest mocno dopasowany krój skinny. Chociaż niektórzy panowie podchodzą do niego z rezerwą, a krój ten dobrze sprawdzi się tylko w przypadku niektórych męskich sylwetek, warto przymierzyć jedne z dopasowanych spodni i na własnej skórze przekonać się, czy nam pasują.

Wśród asortymentu marki Levi’s spodniami o kroju skinny jest model 510.

Spodnie Jeansowe Męskie Levi's 510Spodnie Jeansowe Męskie Levi's 510

W tej kategorii markę Lee reprezentuje model Malone, najbardziej przylegający do ciała spośród wszystkich spodni marki. Podobnie jak większość spodni jeansowych Lee, ma regularny stan. Malone cieszy się popularnością szczególnie wśród panów lubiących podążać za najnowszymi trendami.

Ostatni model to  Bryson marki Wrangler. Ma nogawkę skinny, która — swoją drogą — najlepiej sprawdza się u panów o regularnych proporcjach.

Spodnie Jeansowe Męskie Wrangler BrysonSpodnie Jeansowe Męskie Wrangler Bryson

Wybór idealnych spodni jeansowych nie jest łatwym zadaniem, jednak mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem stanie się to nieco prostsze. Dzięki znajomości modeli spodni można łatwo znaleźć jeansy podobne do naszych ulubionych wśród asortymentu innych marek.

©2020 Silesia Jeans - All Rights Reserved.