08 wrz 2021

Levi’s. Za co kochamy tę markę?

Jak wszystkie najlepsze historie, opowieść o powstaniu marki Levi’s, zaczyna się od prostej, ale silnej potrzeby – krawiec z San Francisco, Jacob Davis, zauważył, że dżinsowe kombinezony jego klientów ciągle się rozdzierają. Wówczas wpadł na genialny pomysł – postanowił wzmocnić je nitami. Żeby go opatentować, zaproponował partnerstwo swojemu szwagrowi i dostawcy tkanin, niejakiemu Leviemu Straussowi. Obaj panowie pierwszą parę słynnych niebieskich spodni wyprodukowali w 1973 roku. Były to kultowe jeansy Levi’s – 501. Za co kochamy je do dziś?

Za bogatą historię

Bardzo szybko spodnie Levi’s stały się ulubionym wyborem amerykańskich pracowników na Zachodzie, niezależnie od tego, czy pracowali na ranczo, czy w kopalni. W latach 50. jeansy przysposobiło sobie kino – wielkim orędownikiem kultowego modelu był James Dean. Wkrótce potem Levisy stały się mundurkiem bojowym nastolatków o buntowniczej duszy. Od tamtej pory przeszły wiele ewolucji. Kiedyś miały tylko jedną kieszeń, potem dwie, po jakimś czasie zaczęto wzbogacać je o małą, charakterystyczną kieszonkę. Na tylnych kieszeniach pojawił się słynny ozdobny łuk z miedzianej nity, który miał odróżnić spodnie Levi’s od konkurencji. Z czasem, na znak trwałości, dodano również kultową metkę z końmi rozciągającymi parę spodni, a potem małą, ale rzucającą się w oczy czerwoną metkę z napisem.

Za system wartości

Spodnie Levi’s mają tę ogromną zaletę, że są postrzegane jako coś więcej niż spodnie – to nośnik wartości, takich jak uczciwa praca, bezpretensjonalność czy antyautorytarność. Możesz je nosić najprościej, z białym t-shirtem, i wcale nie dbać o modę, możesz też podążać za trendami i nowinkami, a i tak będą do ciebie pasować. To również marka silnie związana z przemysłem muzycznym, chętnie noszona przez artystów, rockowców i gwiazdy pop. Główną ideą Levisów nie jest więc tylko moda, ale szeroko rozumiana wolność.

Za szeroką ofertę

Choć spodnie to flagowy produkt marki Levi’s, porównywalnym kultem cieszy się również jej oferta odzieży wierzchniej. Na wyróżnienie zasługuje zwłaszcza jeansowa kurtka Trucker, która ma już odrobinę ponad 50 lat, jest więc modowym klasykiem. Levi’s nie wymyślił jeansowej kurtki, ale uczynił ją własną i charakterystyczną – model tej firmy wyróżniają trójkątne kieszenie na piersi i malutkie, wyraziste logo. Innym modowym szlagierem od Levisa są bluzy z okrągłym dekoltem. Miękkie, gładkie, wytrzymałe i świetnie wykonane, stanowią kwintesencję sportowej prostoty.

Za minimalizm i jakość

Jak bardzo uniwersalna i minimalistyczna jest marka Levi’s, dowodzi kultowy model 501 – tak klasyczny, jak tylko się da. To spodnie prosto skrojone, bez zbędnych detali, wygodne zarówno dla kobiet, jak i facetów, nowoczesne, mimo że przecież już historyczne. I do tego wytrzymałe. Nic dziwnego, że magazyn „Time” ogłosił je “Modowym Dziełem XX Wieku”.

 

©2024 Silesia Jeans - All Rights Reserved.