25 gru 2019

Wielki Denimowy Słownik cz. 3

Kolejna, trzecia już część Wielkiego Denimowego Słownika przyniesie odpowiedzi na pytania, jaka jest najmodniejsza marka, fason spodni oraz wzór tego sezonu. Jesteście ciekawi? Zapraszamy do czytania.

Kieszonka na zegarek

Mała kieszonka, znajdująca się nad jedną z „pełnowymiarowych” przednich kieszeni w spodniach jeansowych jest prawdziwą zagadką, szczególnie dla młodych fanów mody. Chodzą plotki, że kieszonka została stworzona do przechowywania drobnych lub… prezerwatyw! Jednak nic z tego nie jest prawdą. Otóż najmniejsza kieszonka w jeansach to watch pocket, czyli kieszonka na zegarek.

Wrangler Kieszonka Na Zagarek

Dawno temu mężczyźni nie nosili znanych nam dzisiaj zegarków na rękę, a małe zegarki na łańcuszku, które trzymali w kieszeniach swoich marynarek lub kamizelek. Kiedy w drugiej połowie XIX wieku Levi Strauss tworzył pierwsze w historii męskie spodnie jeansowe, postanowił umieścić z przodu właśnie taką niewielką watch pocket, w której kowboje mogli bezpiecznie i wygodnie przechowywać swoje zegarki.

Lee

Jedna z najpopularniejszych dziś marek jeansowych powstała w 1889 roku i początkowo zajmowała się produkcją i sprzedażą wyrobów spożywczych! Dopiero w 1911 roku założyciel marki postanowił się przebranżowić i, widząc duże zapotrzebowanie na trwałą odzież roboczą, zajął się wytwarzaniem denimowych kombinezonów dla robotników i górników.

W połowie XX wieku, dzięki kolekcjom przeznaczonym do chodzenia na co dzień, a nie tylko w pracy, popularność marki zaczęła rosnąć. W spodniach Lee chodziły takie gwiazdy, jak James Dean czy Marilyn Monroe.

Więcej ciekawostek i informacji na temat marki Lee poznacie, czytając teksty „130 lat marki Lee” oraz „Lee National Denim Day„.

Silesia Jeans szkolenie Lee Wrangler

Levi’s

Chociaż druga w kolejności alfabetycznej, to pierwsza na świecie denimowa marka, która zajmowała się produkcją odzieży roboczej, a następnie spodni jeansowych w takiej formie, jaką znamy dziś. Dzięki doskonałej jakości i szerokiej dostępności oraz wprowadzeniu na rynek damskiej kolekcji odzieży denimowej już w latach 30. XX wieku, marka Levi’s dosłownie z roku na rok zyskiwała coraz większą popularność, którą cieszy się do dziś.

Spodnie jeansowe Levi’s na przestrzeni lat nosiły największe gwiazdy muzyki i kina, a bazowy T-shirt z kultowym czerwonym logotypem Batwing jest znakiem naszych czasów. Więcej o marce oraz sławnych osobach, które mogliśmy oglądać w spodniach Levi’s na wielkim ekranie, scenie, a także na co dzień przeczytacie w tekście „Jak jeansy Levi’s podbiły świat„.

Odzież Jeansowa Levi's

Loose

Zdajemy sobie sprawę, że w ostatnich latach najmodniejszym fasonem spodni były modele slim oraz skinny, znane również jako rurki, jednak prawdziwi fani mody i denimu muszą kojarzyć także inne kroje — wśród nich wracający do łask loose. Sama nazwa może nasuwać nam pewne skojarzenia, bo skoro loose, to może luz — i dokładnie o to chodzi.

Modele o tym kroju są luźne w biodrach i udach, dzięki czemu dają duży komfort, pomimo wykorzystania dość sztywnego i twardego materiału, jakim jest jeans.

Mom jeans

Mom jeans, czyli po prostu jeansy mamy, to kolejny model o swobodnym kroju. U szczytu mody był w latach 90., kiedy nosiły go zarówno mamy najpopularniejszych młodych bohaterów filmowych, a także nasze własne. Trzeba przyznać, że fason mom potrafi świetnie podkreślić kobiece kształty. Mamy szczęście, że wraz z innymi retro trendami wracają do łask.

Model ten charakteryzuje się wysokim stanem, poszerzanymi biodrami i zwężaną nogawką, często o długości 7/8. Doskonale prezentuje się w połączeniu z krótkim topem i sportowymi butami, chociaż równie dobrze można zestawić go ze szpilkami i koszulą.

Olivka Blog Mom Jeans Bluestilo.com

Moro

Kolejny trend, który wraca wprost z przełomu lat 90. oraz początku XXI wieku to wzór moro, nawiązujący do odzieży militarnej. Najczęściej występuje w kolorach ziemi — zieleni i brązach — jednak niekoniecznie. Świetnie wygląda wykorzystany jedynie na niewielkim fragmencie koszulki lub bluzy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na spodnie lub górę całą w ten modny wzór.

T-shirt Męski Moro Levi's Bluestilo.comKurtka Męska Levi's Moro Bluestilo.comKoszulka Polo Męska Moro Levi's Bluestilo.comBluza Męska Moro Levi's Bluestilo.com

Mustang

Europejska marka denimowa, założona w 1932 roku w Niemczech. Podobnie, jak najsłynniejsze amerykańskie marki, Mustang początkowo zajmował się produkcją odzieży roboczej. Niedługo później Niemcy wyprodukowali swoje pierwsze spodnie jeansowe oraz, w 1953 roku, model damski. Osiem lat później właściciel marki stworzył pierwsze jeansy ze strechem, dzięki czemu mocne, twarde spodnie otrzymały nową twarz. Denimowe spodnie nigdy wcześniej nie były tak wygodne.

W Polsce marka Mustang zagościła dopiero na początku lat 90. XX wieku. Produkty marki zostały ciepło przyjęte i zagościły na polskim rynku na dłużej. Najnowszą kolekcję Mustang możecie znaleźć w wybranych salonach Silesia Jeans oraz online na Bluestilo.com, a więcej o historii marki przeczytacie w tekście „Dzikie konie i spodnie„.

©2024 Silesia Jeans - All Rights Reserved.